Przekaż swój 1% podatku dochodowego najuboższym

Przekaż 1% podatku dochodowego najuboższym - bezdomnym

Sanktuarium Świętego Brata Alberta

Sanktuarium św.Brata Alberta

Patrzę na Jezusa w Jego Eucharystii: czyż Jego miłość mogłaby obmyśleć jeszcze coś piękniejszego? Skoro jest Chlebem i my bądźmy chlebem. Skąpy jest ten, kto nie jest jak On. Dawajmy siebie samych.

św. Brat Albert

Ecce Homo

Sanktuarium Ecce Homo Świętego Brata Alberta wiąże się ściśle z kultem św. Brata Alberta i bł. Siostry Bernardyny oraz obrazu Ecce Homo
Brat Albert jeszcze przed wyniesieniem do chwały ołtarzy był postacią bardzo popularną. Wielu ludzi modliło się za jego wstawiennictwem prosząc Boga o potrzebne łaski. W związku ze staraniami o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, 15 września 1932 r. odbyła się ekshumacja zwłok Brata Alberta. Przełożono je do nowej trumny i z powrotem zamurowano w grobowcu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 23 grudnia 1946 r. wznowiono proces informacyjny, a 31 maja 1949 r. przeniesiono doczesne szczątki Ojca Ubogich do krypty w przedsionku kościoła Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18.
W styczniu 1981 roku inż. Marzena Popławska i Wojciech Kosiński wykonali plan budowli. Mimo uzyskanego w czerwcu 1981 r. pozwolenia na budowę, nie można było do niej przystąpić, ponieważ pojawiły się kłopoty z lokalizacją obiektu. Władze wysuwały różne propozycje. Ostatecznie urząd dzielnicowy 19 stycznia 1982 r. wyraził zgodę na budowę przy Domu Generalnym Sióstr Albertynek na Prądniku Czerwonym przy ul. Woronicza 10 w Krakowie.
4 września 1982 r. przystąpiono do wytyczania fundamentów i prac budowlanych. Do końca listopada tegoż roku mury dolnego kościoła nakryto betonową płytą. Pod koniec marca 1983 r., po zimowej przerwie, wznowiono budowę.
Beatyfikacja, która miała miejsce 22 czerwca 1983 r., sprawiła, że kult Brata Alberta wzrósł ogromnie. W trzy dni później, tj. 25 czerwca, przewieziono jego relikwie z kościoła Ojców Karmelitów Bosych do Domu Generalnego Sióstr Albertynek i poddano je konserwacji, której dokonali dr Krzysztof Szczygieł i dr Jan Ciećkiewicz. Po umieszczeniu relikwii w metalowej trumience, 3 sierpnia 1983 r. złożono ją w kaplicy zakonnej tegoż domu. Dnia 3 sierpnia 1984 r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego, pochodzącego z Bazyliki św. Franciszka z Asyżu i poświęconego przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Wmurowania dokonał ks. kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski. Kościół otrzymał nazwę: Ecce Homo pod wezwaniem bł. Brata Alberta. Poświęcenie kościoła przypadło na dzień liturgicznego wspomnienia bł. Brata Alberta 17 czerwca 1985 r. Również tej uroczystości przewodniczył Ksiądz Kardynał.
Uroczystość umieszczenia relikwii Ojca Ubogich w kościele Ecce Homo miała miejsce dnia 30 czerwca 1985 r.
23 listopada 1997 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, metropolita krakowski ks. kard. Franciszek Macharski podniósł kościół do rangi sanktuarium. Odtąd kościół nosi nazwę Sanktuarium Ecce Homo świętego Brata Alberta.

Święty Brat Albert

Podziel się

"Święty Brat Albert nie pisał uczonych traktatów..., On po prostu pokazał jak należy miłosierdzie czynić. Pokazał, że kto chce prawdziwie czynić miłosierdzie, musi stać się bezinteresownym darem dla drugiego człowieka. Służyć bliźniemu to według niego przede wszystkim dawać siebie, być dobrym jak chleb"

Jan Paweł II

Adam Chmielowski

Adam Hilary Bernard Chmielowski h. Jastrzębiec, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert (ur. 20 sierpnia 1845 w Igołomii k. Krakowa, zm. 25 grudnia 1916 w Krakowie) - polski zakonnik, założyciel zgromadzenia albertynów, powstaniec styczniowy, artysta, malarz, święty Kościoła katolickiego, znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych.

św.BratAlbert

Działalność zakonna

Wraz z namalowaniem obrazu Ecce Homo we wnętrzu Adama Chmielowskiego nastąpił przełom. 24 września 1880 roku wstąpił do Zakonu Ojców Jezuitów w Starej Wsi. Po roku zrezygnował z powodu depresji i silnego załamania nerwowego. Spokój odnalazł dopiero w regule Zakonu św. Franciszka z Asyżu. W roku 1884 osiadł w Krakowie, przy ulicy Basztowej 4, gdzie dalej malował, ale zaangażował się coraz bardziej w opiekę nad nędzarzami i bezdomnymi. Po pewnym czasie porzucił całkowicie malarstwo, poświęcając się pomocy ubogim. Mieszkał w ogrzewalni miejskiej przy ul. Skawińskiej na Kazimierzu razem z bezdomnymi, alkoholikami i nędzarzami. Sprzeciwiał się jałmużnie, której nie uznawał za prawdziwą pomoc, ale nierozwiązującym problemu biedy doraźnym zabiegiem uspokajającym sumienie bogatszych.
25 sierpnia 1887 roku w Kaplicy Loretańskiej kościoła Ojców Kapucynów w Krakowie Adam Chmielowski przywdział szary habit III Zakonu św. Franciszka i od tej pory znany jest jako brat Albert. Śluby zakonne złożył rok później, 25 sierpnia 1888. Dał początek założonemu przez siebie Zgromadzeniu Braci Albertynów. W 1891 roku założył Zgromadzenie Sióstr Albertynek. W Krakowie prowadził przytułek, w którym mieszkał razem z ubogimi. Z czasem powstawały nowe ośrodki m.in. we Lwowie, Tarnowie, Zakopanem.

Ostatnie chwile

W dniu 15 września 1932 przeprowadzona została ekshumacja szczątków i ponowne złożenie ich w metalowej trumnie. Po zakończeniu wojny, w 1946 roku, kardynał Adam Sapieha rozpoczął proces informacyjny trwający do 1950 roku. W trakcie procesu 31 maja 1949 ponownie ekshumowano szczątki Brata Alberta i złożono je w kościele Ojców Karmelitów Bosych. Dnia 15 września 1967 kardynał Karol Wojtyła rozpoczął proces apostolski, a w styczniu 1977 papież Paweł VI wydał dekret o heroiczności cnót przyszłego świętego. W dniu 22 czerwca 1983 roku, podczas mszy św. na krakowskich Błoniach papież Jan Paweł II ogłosił Brata Alberta Chmielowskiego błogosławionym, a następnie 12 listopada 1989 roku, podczas kanonizacji w Rzymie - świętym. Jego doczesne szczątki znajdują się obecnie pod ołtarzem w kościele Ecce Homo (od 1997 r. - sanktuarium) na Prądniku Czerwonym w Krakowie

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta
schronisko dla bezdomnych mężczyzn w Zgorzelcu

św.BratAlbert

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta (TPBA) - jest katolicką organizacją dobroczynną działającą od 1981 roku. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Pomaga bezdomnym mężczyznom, kobietom, samotnym matkom, ofiarom przemocy, dzieciom z rodzin ubogich, osobom starszym oraz więźniom
Działalność nasza opiera się w dużej mierze na darach rzeczowych i finansowym wsparciu od osób fizycznych. Wszystkim, którzy dotują naszą działalność serdecznie dziękujemy.

Aktualności


2017 2018 2019 2021
Spotkanie Sprawozdawczo-Wyborcze

W dniu 19 Czerwca 2021 o godzinie 11:00 w Salce parfialniej przy Parafii Św.Jófera Robotnika w Zgorzelcu odbędzie się spotkanie Sprawozdawczo-Wyborcze Zgorzeleckiego Koła TPBA. Część spotkania poświęcona będzie zatwierdzeniu wyniku finansowego Koła za rok 2020 pózniej zostanie wybrany nowy zarząd Koła TPBA w Zgorzelcu.

Wigilia Bożego narodzenia w schronisku

Dnia 24 grudnia jak co roku w naszym schronisku w podniosłej atmosferze życzeń i życzliwości odbyła się uroczysta kolacja Bożonarodzeniowa. W spotkaniu uczestniczyli czlonkowie zarządu, pracownicy a także kapelani schroniska.

Spotkanie opłatkowe osób korzystających z jadłodajni

W dniu 19.12.2019 r. o godzinie 11.00 w świetlicy parafialnej przy Kościele Józefa Robotnika odbyło się spotkanie opłatkowo - wigilijne dla mieszkańców Zgorzelca korzystających z Darmowej Jadłodajni "U Józefa". W spotkaniu uczestniczyli m.in członkowie zarządu a także Ks.Proboszcz Franciszek Molski i Ks.Robert Rynkiewicz.Msza Święta 17 Października

Dnia 17 Października w naszam schronisku została odpariona Msza Święta w inencji podopiecznych, darczyńców oraz członków i pracowników Towarzystwa. Mszy świętej przewodniczył Ks. Franciszek Molski Proboszcz parafi pw.Św Józefa Robotnika.

Wycieczka do Legnicy

Dnia 11 października członkiwie koła zgorzeleckiego wraz z mieszkańcami udali się na wspólny wyjazd do Legnicy. W programie było m.in. zwiedzanie katedry legnickiej i muzeum miedzi.Msza Święta z okazji wspomnienia naszego patrona

W dniu 17 czerwca w kościele pw. Św Józefa Robotnika odbyła się uroczyta msza Święta z okazji dnia naszego patrona msza była celebrowana przez Księdza Dziekana Jana Kułynę następnie po mszy mlodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych przedstawiła program słowno muzyczny zwiazany z naszym partonem następnie nasi mieszkańcy i goście udali się na poczęstunek na przy kościelnym placu.Wycieczka do Pragi

W dniu 8 czerwca członkowie koła zgorzeleckiego oraz mieszkańcy schronika udali sie na całodniową wycieczkę do Pragi, wieczorem zmęczeni lecz pod wrażeniem przepięknej pragi wróciliśmy do Zgorzeleca.Wiadomość o śmierci Księdza Kanonika Kazimierza Pietkuna

W Nadziei życia wiecznego pragniemy poinformować że dnia 31.marca.2019 roku do Chwały Wiecznej odszedł Ks. Kazimierz Pietkun. Pragniemy serdecznie podziękować mu za 26 lat posługi w naszym schronisku.
3 kwietnia 2019 roku została odprawiona Msza św. żałobna pod przewodnictwem Biskupa Seniora Stefana Cichego.
4 kwietnia 2019 roku została odprawiona Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.Niech odpoczywa w pokoju.Amen.


Spotkanie Kapelanów schronisk dla osób bezdomnych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Ks. Robert Rynkiewicz reprezentował schronisko zgorzeleckie w spotkaniu Kapelanów schronisk dla osób bezdomnych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Spotkanie pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka miało miejsce we Wrocławiu w dniach 22/23.02.2019 r.Wigilia Bożego Narodzenia

24.12.2018 r. o godzinie 17.00 w schronisku im. św. Brata Alberta przy ul. Henrykowskiej 4, po raz 14 w tym miejscu zebraliśmy się przy stole wigilijnym. Modlitwę i kolędę zainicjował Ks. Robert Rynkiewicz. Piękne życzenia zdrowych i radosnych Świat Bożego Narodzenia skierowane do wszystkich obecnych wygłosił Prezes Koła Zgorzeleckiego. Następnie raczyliśmy się potrawami wigilijnymi przygotowanymi przez bezdomnych.

Spotkanie opłatkowo - wigilijne dla mieszkańców Zgorzelca korzystających z Darmowej Jadłodajni
"U Józefa"

W dniu 19.12.2018 r. o godzinie 11.00 w świetlicy parafialnej przy Kościele Józefa Robotnika odbyło się spotkanie opłatkowo - wigilijne dla mieszkańców Zgorzelca korzystających z Darmowej Jadłodajni "U Józefa". W spotkaniu oprócz licznej rzeszy zgorzelczan udział wzięli: Prezes Koła Zgorzeleckiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta - Pan Andrzej Ługowski, Ks. Robert Rynkiewicz, członkowie Zarządu Koła oraz pracownicy schroniska.Pielgrzymka do Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin oraz do twierdzy w Srebrnej Górze

W pogodną sobotę 29 września 2018 Zarząd Koła Zgorzeleckiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zorganizował dla podopiecznych i pracowników i członków Towarzystwa pielgrzymko-wycieczkę do Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin oraz do twierdzy w Srebrnej Górze. Pogoda wspaniale nam dopisała. Wieczorem zmęczeni choć pełni wrażeń wróciliśmy do Zgorzelca przepełnieni nadzieją na równie udany przyszłoroczną wyprawę do Pragi czeskiej.Uroczysta msza święta

17 października o godzinie 19.00 w Kaplicy schroniska dla bezdomnych im. św. Brata Alberta odprawiono Mszę św. w intencji podopiecznych,darczyńców oraz członków i pracowników Towarzystwa.Dziękujemy za udział w Mszy wszystkim, którzy czują się związani z Towarzystwem i podążają ścieżką Św. Brata Alberta.